„Virtualusis hinduizmas“ (Digital Hinduism)

Prof. Xenia Zeiler (Helsinkio universitetas)

2023 m. rugsėjo 7 d. 18.30-19.30

Vilniaus universitetas, Filosofijos fakultetas (Spaustuvė, Šv. Jono g. 4, 210 auditorija)

2023 m. rugsėjo 4–8 dienomis Vilniuje vyks 20-oji Europos religijotyrininkų asociacijos (European Association for the Study of Religions) konferencija „Religijos ir technologijos“, kurią organizuoja Vilniaus universitetas kartu su Lietuvos religijotyrininkų draugija. Konferencijos metu Vilniaus universitetas organizuos visuomenei atvirą paskaitą, kurią skaitys viena iš pagrindinių konferencijos pranešėjų, Helsinkio universiteto Pietų Azijos studijų profesorė Xenia Zeiler. Paskaitos tema – „Virtualusis hinduizmas“ (Digital Hinduism).
Paskaitą moderuos Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto docentas dr. Deimantas Valančiūnas. Renginys vyks anglų kalba.

Apie paskaitą:

Religijos ir skaitmeninių medijų studijos klesti jau maždaug dvidešimt metų ir nuolat plečiasi. Viešoje paskaitoje bus pristatyti tyrimai apie vieną iš hinduistų bendruomenėse iškilusių reiškinių – virtualųjį hinduizmą.
Skaitmenines medijas pasitelkia vis daugiau hinduistų institucijų, grupių ar fizinių asmenų ir jos atitinkamai transformuoja įvairias hinduizmo praktikas. Pavyzdžiui, virtualios kelionės į šventąsias vietas ar internetiniai pūjā ar darśan ritualai išpopuliarėjo tarp hinduizmo šalininkų tiek Indijoje, tiek indų diasporose jau nuo 2005 m. Be to, vis dažniau matome tyrimus, kurie nagrinėja skaitmeninių medijų ir hinduizmo sankirtą socialiniuose tinkluose („Facebook“, „Instagram“, „Twitter“), pokalbių ir pranešimų programėlėse (pavyzdžiui, „WhatsApp“) ar vaizdo žaidimuose. Paskaita bus skirta aptarti naujausių virtualiojo hinduizmo tyrimų raidą.

Apie prof. Xenia Zeiler:

Prof. X. Zeiler tyrimai susiję su skaitmeninės medijos, kultūros ir visuomenės sankirtomis Indijoje ir pasaulinėse indų bendruomenėse. Profesorės tyrimų sritis apima vaizdo žaidimus Indijoje ir kitose valstybėse, virtualiąsias religijas ir globalųjį hinduizmą. Ji taip pat nagrinėja ir dėsto skaitmeninio kultūros paveldo ir populiariosios kultūros temas, specializuodamasi Indijos lauke.

Informacija apie 20-ąją Europos religijotyrininkų asociacijos konferenciją „Religijos ir technologijos“: www.easr2023.org