Kviečiame žiūrėti 2022 m. balandžio 28 d. doc. dr. Aušros Pažėraitės pastaitos „„Dievų žaidimai“ šiuolaikinėje Rusijoje: kaip konstruojami nauji mitai. Ikikrikščioniška stačiatikybė, slaviškos Vedos, šventosios bylinos ir kosminiai siužetai“ įrašą.

Jau ne vieną dešimtmetį Rusijoje intensyviai perkuriama istorija. Gal net ne perkuriama, bet perkonstruojama, pasiskolinant ar imituojant iš įvairių disciplinų ir religijų atstovų perimtas technikas. Suabejojęs religijos tyrimuose taikomomis mito sampratomis, mitologijos teoretikas Marcel Detienne užklausė: ar kartais nėra taip, kad „mito“ ieškome ten, kur nesiekia mūsų mąstymo, pasaulėvokos normatyvumas? Ar tai nėra mąstymas, kurį priskiriame Kitam? Kažkas, ką siejame su Kitu ir supriešiname su viskuo, kas mums sava, suprantama, teisinga ir normalu? Svarstant apie mito esmę, vardinta daugybė jo „esminių“ bruožų: vaizdinis mąstymas, pirmapradžio laiko kosmosą steigiantys dieviški įvykiai, archetipinės struktūros ir kiti…

Šiandien kone mitinė priešprieša Vakarų pasauliui Rusijoje kartais reiškiasi baimių inversija. Beveik mitinės baimės, kurias kėlė XVI-XIX a. Europos intelektualų konstruoti nepažįstamų Rusijos imperijos platybių gyventojų vaizdiniai, „apverčiamos“ Tartarijos mite. Teigiama, kad regione, iš kur į Europą veržėsi mongolų-totorių ordos, kadaise egzistavo didžiausia slaviška imperija Tartarija, XX a. piktybiškai ištrinta iš žemėlapių ir istorinės atminties. Paskelbę, kad 2013 m. Vladimiras Putinas Tartarijos žemėlapius atvėrė visuomenei, kai kurie religiniai mokytojai ir intelektualai ėmė reikalauti, kad su jo palaiminimu į Rusijos mokyklas būtų grąžinta „tikroji“ šalies istorija, o į rusų kalbą – pirmykštės, krikščioniškos civilizacijos neiškreiptos žodžių reikšmės. Norima peržiūrėti ir ugdymo esmę: rusišką ugdymo (obrazovanie) sąvoką susieti su vaizdu, pavidalu (obraz) ir taip sugrąžinti krikščioniško ugdymo užgniaužtą vaizdinį mąstymą. Nedisciplinuota ar savaip disciplinuota ir kryptingai, lyg iš lanko iššauta vaizduotė šiandien čia konstruoja radikaliai kitokį pasaulį. Prieš keletą metų, kai dr. Aušra Pažėraitė (VU) ėmėsi tirti šiuos judėjimus, šio pasaulio vizijos atrodė visiškai paraštinės, bet šiandienos politinės realybės kontekste jas verta paanalizuoti išsamiau.